Pozwól dziecku na łamanie zasad

Dziecko, które znalazło się w trudnej sytuacji, może napytać sobie biedy tylko dlatego, że ograniczająje obowiązujące w życiu codziennym zasady postępowania. Ucząc dziecko zasad bezpieczeństwa, musimy mu powiedzieć, że każda reguła ma wyjątki. Zasady obowiązujące w domu także. Tak więc kiedy uczymy dzieci, aby były grzeczne, nie kłamały, nie zmyślały i nie sprzeciwiały się dorosłym, musimy im także powiedzieć, że pozwalamy na robienie wyjątków od obowiązujących reguł. Najważniejsze jest przekonanie dziecka, że kiedy grozi mu niebezpieczeństwo, wolno mu użyć wszelkich sposobów (nawet tych najsurowiej zabronionych w normalnych warunkach), byleby tylko nic złego mu się nie stało. Używając języka odpowiedniego do wieku dziecka, powiedz mu, że mogą mu się zdarzyć takie sytuacje, kiedy powinno odmówić komuś, kogo kocha, krzyczeć, uciekać, gryźć, kopać, kłamać czy nawet zbić szybę. Trzeba bez przerwy przypominać dziecku, że celem wszystkich tych działań jest ucieczka i szukanie pomocy u kogoś dorosłego. Powiedz, że w obliczu niebezpieczeństwa pozwalasz mu łamać wszelkie zasady, że zawsze będziesz po jego stronie i że nigdy go za to nie skrzyczysz.

Ojciec zgwałconego i zamordowanego sześcioletniego Adama powiedział: „Adam był idealnym dzieckiem, nigdy nawet nie chodził sam do parku. Zawsze był taki posłuszny, zawsze. Nauczyłem go, że ma słuchać i szanować dorosłych i zachowywać się jak mały dżentelmen. Nigdy nie uczyłem go krzyczeć. A przecież gdyby krzyczał, to pewnie jeszcze by żył”.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Hej, witam Cię na moim blogu. Temat mieszkań jest mi znany od bardzo wielu lat. Stąd też decyzja o założeniu tego bloga. Chciałbym tu dzielić się moją wiedzą.
© Wszelkie prawa zastrzeżone